poniedziałek, 30 lipca 2012

Polish - International language? No, thank you...

Polski językiem międzynarodowym? Haha! Dobre żarty! To oczywiście niemożliwe. Kraje zamożne wydają ogromne sumy aby to ich język był najbardziej popularny. Przy pomocy języka łatwiej jest mieć wpływ na inne kraje, wpływ polityczny, gospodarczy, kulturowy. Dlatego łożą bardzo dużo pieniędzy rozprzestrzenianie ich. Kraje, które kiedyś były koloniami, lub były uzależnione od tych silniejszych rozumieją to lepiej. Dlatego właśnie tam spotyka się niechęć, a nawet wrogość wobec języka obcego np. angielskiego. Ale co tu szukać daleko? Nasz kraj również próbowano podporządkować poprzez obowiązkowe nauczanie w szkołach języka rosyjskiego czy germanizację.

Ale czy warto nad tym płakać? Moim zdanie lepiej się cieszyć, że polski nie jest językiem międzynarodowym. A dlaczego tak jest lepiej?

Kto będąc za granicą nie obgadał kogoś za jego plecami? Kto nie narzekał na wysoką cenę pamiątki? Kto nie proponował aby wyjść ze sklepu uśmiechając się ładnie. Ja uwielbiam ten moment, kiedy nikt mnie nie rozumie a ja mogę powiedzieć to i owo, bez konsekwencji. Współczuję Brytyjczykom i Amerykanom. Na nic nie mogą ponarzekać, nawet za granicą!

Jaką wartość miałaby znajomość naszego języka gdyby każdy (lub większość) nim władała? Czym byłby nasz narodowy język? Niczym. Byłby językiem międzynarodowym. Wszystkich ludzi, nie tylko Polaków. Ja osobiście nie chcę dzielić się swoim językiem z dużą ilością ludzi. Miłośnikom mówię tak, ludziom szukającym zysku, nie!

Trzecim powodem byłaby wzrastająca liczba ludzi kaleczących nasz piękny język. Już mamy ich zbyt wiele a co dopiero kazać uczyć się polskiego Hindusom, Brytyjczykom czy Niemcom? Uszy bolą mnie od samej myśli.

Lubię być oryginalny. Polski na pewno jest językiem oryginalnym. Dla niektórym egzotycznym. Cieszę się, że mówię w języku, który jest językiem ojczystym tylko 44 milionów ludzi. (Angielski - 328 milionów jako język ojczysty, dodatkowo ok. 1,2 – 1,6 miliarda jako obcy). Możemy być dumni, że mówimy tak mało popularnym językiem!

Po co Polacy mieliby uczyć się języków obcych? Przecież świat mówi po polsku! Wprowadzenie polskiego jako języka międzynarodowego przyczyniło by się do ogłupienia Polaków. Większość naszych rodaków nie uczyłoby się języków obcych. A jak wiecie, jest to skarbnica wiedzy. „Iloma językami władasz tylekroć jesteś człowiekiem”.

Mam nadzieję, że przekonałem Was aby się cieszyć! Możemy z dumą uczyć się języków obcych i chwalić się znajomością tak egzotycznego języka jakim jest polski! :)

6 komentarzy:

 1. Ciekawy post ;) Myślę podobnie jak Ty, gdyby polski był językiem międzynarodowym, nie byłoby motywacji by uczyć się obcych języków. A tak to przynajmniej mamy frajdę z tej nauki. Przynajmniej ja :D

  Trzymam kciuki za Twój francuski! Uczyłam się go 3 lata w liceum i trzeba przyznać że łątwy to on nie jest, ale jak się już człowiek zakocha <3 to idzie jak z płatka ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)
  www.licz-na-siebie.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale z drugiej strony, gdyby nasz piękny język był międzynarodowy to większość podręczników do języków obcych byłaby po polsku! Jakież to ułatwienie dla językowych maniaków :) ja jestem w stanie uczyć się fińskiego po angielsku, ale przyznam się że byłoby mi łatwiej gdybym gramatykę miała wyłożoną po polsku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jest minus, ale warto myśleć pozytywnie! :)

   Usuń
 3. O tak! Zetknęłam się już z wieloma obcokrajowcami, którzy tak strasznie kaleczyli polski ;s Jednak nie ma co się dziwić. Sami Polacy go kaleczą. To raz. A dwa, że niestety ale materiały do nauki polskiego są za granicą strasznie ciężko dostępne. Mój znajomy Francuz jest zakochany w naszym języku i bardzo ubolewa, że nie może znaleźć żadnego podręcznika.. Przynajmniej wiem, jaki prezent dostanie ode mnie gdy go odwiedzę :) Przecież u nas wystarczy wejść do Empiku i odszukać dział języków obcych by znaleźć podręcznik do polskiego po.. francuku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiele razy patrzyłem na kurs polskiego, ale nie mam komu go kupić, nie mam jak dać i nie mam za co! :D Ale jest parę stron do nauki polskiego. :) Ja wyrywkowo uczę parę osób polskiego i nie potrzebne są podręczniki! ^^

   Usuń