wtorek, 7 sierpnia 2012

W wakacje też się rozwijam!

Połowa wakacji za nami, a ja chciałbym napisać w jaki sposób rozwijam się w wakacje. W tym wolnym czasie możemy rozwija swoje zainteresowania i pasje. Ja realizuję się tak:

- Uczę się języków,

Angielskim i francuskim. Po angielsku oglądam wiadomości na BBC i czytuję książki a po francusku oglądam programy podróżnicze na Tv5Monde. :) Angielski ćwiczę też pisząc listy i je czytając. Już umiem skleić krótki dialog i nawet wiem jak zapytać się "Quel étage?" (Które piętro?) po francusku! Jednak osłuchiwanie języka najszybciej mnie uczy.

- Zajmuje się językotwórstwem,

Jest to jedno z paru moich małych hobby. Sprawa polega na tworzeniu własnego języka lub pisma. Język to conlang (language) a pismo to conscript (script). Wczoraj przy pomocy kolegi dopracowałem alfabet, a oto przykładowe słowa w zapisie IPA (International Phonetic Alphabet)

Quaste [ʧuɑs̪t̪ɛʀ] - Niebo (sky, nie heaven)
Repe [ʀɛpɛʀ] - Normalne
Celebretûe [s̪ɛl̪ɛbʀɛt̪uwɛʀ] - Społeczeństwo


Nie jest to magiczny zapis słów. Jest to alfabet w którym można zapisać każdy dźwięk znany człowiekowi. A oto zapis polskiego w IPA

 Czytać [ˈʧ̑ɨtaʨ̑], zamek [ˈzãmɛk], książka [ˈcɕɔ̃w̃ʃka], państwo [ˈpãj̃stfɔ].

Można naszego języka nie poznać, co nie? :)

A tutaj moje zreformowane pismo.


 - Koresponduje,

Piszę listy po angielsku i zbieram pocztówki. Mojego pocztówkowego bloga możecie znaleźć tutaj.

- Czytam literaturę polską,

A oto kolejna moja pasja, odkryta niedawno. Szkoła skutecznie zniechęciła mnie do czytania, ale na szczęście znalazłem wspaniałe i ciekawe książki i ostro się wkręciłem. Uwielbiam czytać i poświęcam temu zajęciu dużo czasu.

- Odpoczywam,

Tego w wakacje chyba nie można pominąć! Wakacje są przede wszystkim po to aby odpoczywać.

Życzę wszystkim wspaniałych wakacji!
 

7 komentarzy:

 1. Wakacje czasem tak wpływają na człowieka że nic się nie chce, ale u Ciebie widzę, inaczej ;) I bardzo dobrze, przynajmniej będziesz miał satysfakcję że nie zmarnowałeś czasu .

  Ciekawe to pisamo :d

  A z literatury polskiej jakie pozycje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No trochę marnuję, ale po to są wakacje. Więcej tego typu rzeczy mogę zobaczy na http://jezykotw.webd.pl/f/index.php. Za dużo tego aby pisać, szczególnie literaturę współczesną, oczywiście.

   Usuń
 2. Hej ! Też zajmuję się językotwórstwem. Stworzyłem nowey alfabet do mojego języka, ale wolę używać go na bazie alfabetu łacińskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, więc na forum http://jezykotw.webd.pl/f/index.php . A pokażesz mi może ten alfabet? ^^ Uwielbiam różne alfabety, pisma itp.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jasne na swoim blogu wstawię zdjęcie, ale ten alfabet nie jest za bardzo skomplikowany

  OdpowiedzUsuń